Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa w Tykocinie program

Europejskie Dni Dziedzictwa w Tykocinie program

6 Wrzezśnia 2017
Program  obchodów EDD w Tykocinie i przewodnik po wydarzeniach odbywających się w Województwie Podlaskim (patrz dalej)
62 rocznica spalenia magistratu

62 rocznica spalenia magistratu

31 Sierpnia 2017
W nocy z 30 na 31 sierpnia 1945 roku partyzanci podziemia antykomunistycznego zaatakowali posterunek MO mieszczący się w budynku przedwojennego magistratu przy Placu Czarnieckiego. W odpowiedzi na zaciekły opór funkcjonariuszy został on podpalony i zniszczony.
Ofary ataku

Ofary ataku

31 Sierpnia 2017
Kapral Stanisław Rzepkowski, zastrzelony przez partyzantów podczas ataku na posterunek MO przy Placu Czarnieckiego,   został pochowany  na cmentarzu parafialnym w Tykocinie.

Uroczystości w Tykocinie

25 Sierpnia 2017
Muzeum w Tykocinie i Urząd Miejski organizują dziś jak co roku w tym Dniu wyjazd autokarem do miejsca Zagłady  w lesie pod Łopuchowem o godz. 11.30.  Warto i trzeba tam być!

W Wigilę zagłady tykocińśkich Żydów

24 Sierpnia 2017

Przed niewiadomym. Ostatnia noc.

 

Postanowiłem wziąć moją żonę i córkę do jednego z pobliskich gospodarstw i poczekać na bieg wydarzeń. Zamierzałem zrobić to wieczorem pod osłoną ciemności, ale stawało się jasne, że nie będę w stanie zrealizować mojego planu. Gdy tylko nadeszła noc, a mglisty zmierzch opadł na domy i ulice, cicha, zamarła żydowska dzielnica stała się niczym mrowisko, rozbiegane na wszystkich ulicach we wszystkich kierunkach. Każdy był bardzo przestraszony, a ponieważ nikt nie wiedział, co ma się wydarzyć i co powinien zrobić, ludzie spieszyli do domów rodziny i przyjaciół, aby omówić sytuację, podzielić się swoimi zmartwieniami, uzyskać informacje i poprosić o radę. Dziesiątki przerażonych ludzi biegało niemal bezszelestnie z domu do domu, ale ani starsi gminy, ani przedsiębiorcy, a nawet Rabin Av'eleh nie potrafili udzielić im żadnej rady.

---

Eliezer (Lejzor) Olsztajn „Ocalony z Zagłady", Sefer Tiktin, str. 558