Aktualności

74 rocznica tragicznej wywózki mieszkańców Tykocina

74 rocznica tragicznej wywózki mieszkańców Tykocina

27 Maja 2018
Była sobota, 27 maja 1944 roku. Tego dnia Niemcy aresztowali na Placu Czarnieckiego i wywieźli do obozów zagłady 392 mieszkańców Tykocina. Był to odwet za zastrzelenie przez partyzantów AK komendanta żandarmerii niemieckiej w Tykocinie, Filipa Schweigera.

Historia jedna z wielu...

27 Maja 2018

Oto jedna z wielu ludzkich historii, jakie się wówczas wydarzyły. Ta rozegrała się pomiędzy Placem Czarnieckiego a Domem nr 10.:

 

 

http://www.poranny.pl/album-bialostocki/art/5367670,wandzia-uratowala-marynie-opowiesc-z-czasow-okupacji,id,t.html

Zanim ruszy procesja

Zanim ruszy procesja

27 Maja 2018
Sztab dowodzenia procesją znajduje się w zakrystii procesyjnej. Nad realizacją tego skomplikowanego logistycznie wydarzenia czuwa pani Joanna Malesińska. Kto sam nie sypał w kwiatków w procesji, ten nie wie, jaka duchowa energia jest udziałem każdego i jakie to mega  przeżycie. Tego nie da się opisać, trzeba przeżyć!
Opanować żywioł

Opanować żywioł

27 Maja 2018
Uroczysta msza ma się ku końcowi i zewsząd nadbiegają uczestnicy procesji. Ktoś zgubił poduszkę, komuś osa wpadła do oka, biała poduszka idzie przed czerwoną, narzędzia męki pańskiej za chustą Weroniki. Pani Joanna hamuje nieopanowany żywioł.
Procesja rusza

Procesja rusza

27 Maja 2018
Pan Adam Malesiński nie wie jeszcze, zaczynać czy nie, wreszcie dostaje cynk że tak, i równocześnie porusza dwa dzwony, co nie jest łatwe. Czoło procesji idzie już w kierunku plebanii, chorągwie, poduszki i cała reszta przez nawę główną dogania czoło...
Te Deum

Te Deum

27 Maja 2018
Wejście do chłodnej świątyni spod gorącego nieba jest szokiem, a organy zastępują dzwony. Te Deum przed rokokowym ołtarzem i wizerunkiem Trójcy Świętej, namalowanym 268 lat temu przez mistrza Szymona Czechowicza, najpiękniejsza chwila tej uroczystości.