16 Sierpnia 2011

Festiwal w TVP Białystok

Przedwojenny Tykocin

19:46, 14.08.2011

Mieszkańcy Tykocina i turyści już po raz piąty mogli przenieść się w czasie do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Była muzyka z epoki, stare fotografie i oryginalne mieszczańskie wnętrza.

  W Tykocinie czas zatrzymał się w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. W centrum miasteczka i na ulicy Złotej rozbrzmiewała muzyka z epoki i pojawiły się niezwykłe zjawiska. Powrót do przedwojennego Tykocina to część Festiwalu Domu, cyklicznej imprezy, dzięki której mieszkańcy poznają kulturowe dziedzictwo swojego miasta. - Rozwijał się handel żydowski, ponieważ ta dzielnica należała do Żydów. Tutaj znajduje się sklep Fridy Gerszun, ówczesnej bardzo bogatej Żydówki, która prowadziła ten sklep – mówi Ewa Nowak. Dziś w sklepie panował klimat złotych lat dwudziestych. 

W pobliskiej cukierni serwowano delicje przygotowane zgodnie z przedwojenną recepturą. Tykociński powrót do przeszłości to w zgodnej opinii uczestników doskonały pomysł. - Jest to bardzo cenna inicjatywa pomysłodawców, żeby przybliżyć okres ludziom, bo cóż, ja nie pamiętam tych czasów, bo jestem za młody. Rodzice nie zawsze opowiadali, bo to były ciężkie czasy, były ciężkie przeżycia – mówi Krzysztof Tarasiewicz. 

Dziś o przedwojennym Tykocinie chętnie opowiadali turystom i mieszkańcom organizatorzy festiwalu. Największą popularnością cieszył się wzniesiony w dziewiętnastym wieku dom przy placu Czarnieckiego. Pani Maria Markiewicz ma nadzieję, że dzięki takim imprezom Tykocin ożyje jak za dawnych lat. - Chcieliśmy zwrócić uwagę mieszkańców szczególnie, ale turystów, także władz, na takie mieszkaniowe budownictwo drewniane małego miasteczka. Żeby nie tylko synagoga i kościół był ważny, ale również to, co jest wokół – powiedziała Maria Markiewicz, organizatorka festiwalu. 

Festiwal Domu zorganizowano w Tykocinie po raz piąty. 

Marcin Dziekoński, Obiektyw


www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/przedwojenny-tykocin/5090653